Pazartesi, Temmuz 4, 2022
Ana SayfaBölge HaberleriBafra HaberleriTÜİK Basın Açıklaması

TÜİK Basın Açıklaması

 

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon oranlarına göre aylık bazda yüzde 2,98 beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandı.

Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma birimi Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre Mayıs ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 9,2 beş aylık bazda 65,6 yıllık bazda ise yüzde 159,6 oranı ile üç haneli rakamlardadır.

Yine Kamu-Ar verilerine göre yıllık bazda sebzede 422,4 meyvede yüzde 243,1 ekmek, pirinç ve un ürünlerinde 139,4 gibi oranlarda enflasyon yaşanmaktadır. Kamu-Ar verilerinin TÜİK’in verilerine kıyasla iktidara inandırıcı gelmese de yurttaşlar çarşı pazarda gerçeği yaşayarak görmektedir.

Doğalgaz son 1 yılda sanayide yüzde 601, konutta yüzde 146 zamlandı.Doğalgaz bulduk müjdesinden sonra doğalgaza 13 kere elektriğe 12 kere zam geldi.

Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında zam yapılması bugün yaşanan enflasyona göre maaşların alım gücü geçen yılın asgari ücretinin bile gerisine düşmüştür.

Kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine siyasi iktidarın emrine amade bir şekilde imzaladıkları toplu sözleşmeye göre, Temmuz ayında ilk altı aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir. Anlaşılacağı üzere kamu emekçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse ilk beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş zamları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır.

Haziran ayına yine doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 15 zamlarla girdik. Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık.Şimdiler de ise her gün bir zam haberiyle güne başlıyoruz

TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde seyrederek kamu emekçileri günden güne yoksulluğa mahkûm edilmiştir.

Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman iktidarın bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 10 bin liraya çıkarması gerekmektedir.

İşsizlik rakamı nisan ayında 11,4 genç işsizlik 22,7 açıklandı

TÜİK’in Nisan ayı işsizlik rakamlarına göre geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı.

TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Ancak bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma konusudur.

TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir.Siyasi iktidarın rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir.Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyon rakamlarının tam tersini göstermektedir.

Siyasi iktidarın politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir, ülkeyi bu şekilde yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçiyi açlığa ve işsizliğe mahkûm etmeye devam edecektir.

İktidarın akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir.Acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorunu çözmelidir.

İktidarı Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler siyasi iktidara bunun hesabını sandıkta soracaklarından hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

Samsun İl Başkanlığı

Onur GÜNDÜZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments